Programy
EC2LAB - wymiarowanie zginanych elementów żelbetowych wg PN-B-03264:2002 i EN 1992-1-1:2004
Program został tak pomyślany, aby mogli z niego wygodnie korzystać zarówno zapracowani “rzemieślnicy” jak i dociekliwi konstruktorzy oraz konstruktorki. Szybko wykonacie obliczenia, zaprezentujecie wyniki - panując jednocześnie nad istotnymi parametrami, na które wcześniej prawdopodobnie nawet nie zwracaliście uwagi.
Wszystko na jednym ekranie. Nie trzeba się przełączać między kolejnymi formatkami podczas wykonywania obliczeń. Z tego wynika minimalna rozdzielczość monitora, 1024x768 pikseli (standard XGA). Okienko programu można powiększyć do rozmiaru, na który pozwala używany monitor. Przy powiększeniu uzyskamy większą przestrzeń na rysunek i komunikaty tekstowe programu.
Wyniki są generowane na bieżąco. Nie ma przycisku rozpoczynającego obliczenia (lub oddzielnej formatki na wyniki). Każda zmiana, nawet jednej cyfry w liczbie, generuje obliczenia. Nie jest wymagane dodatkowe działanie, nie ma potrzeby naciskania klawisza Enter.
Program zapisuje swój aktualny stan podczas kończenia pracy (nie ma potrzeby odpowiadania na pytanie: “Czy na pewno chcesz wyjść z programu?”). Po ponownym uruchomieniu mamy ostatnio wprowadzone dane.
W wielu miejscach wprowadzono przyciski kasujące zawartość pól edycyjnych (jeśli wcześniej wprowadzone dane nam przeszkadzają).
Brak komunikatów w postaci wyskakujących okienek informujących np. o nietypowych danych. Komunikaty są prezentowane w oddzielnym okienku. Aby nie przeoczyć ważnych informacji dodatkowo pewne informacje są wyświetlane także w postaci graficznej. Jest także piktogram podsumowujący (trzy stany: wszystko jest OK, są wyniki z uwagami, brak poprawnych wyników). Dzięki takiej organizacji nie wykonujemy niepotrzebnego klikania zamykającego irytujące okienka z komunikatami informującymi o rzeczach, które autor programu uznał za nietypowe lub błędne (a akurat w naszym przypadku takie nie są). Oczywiście przed czynnościami nieodwracalnymi w skutkach, okienka informacyjne są wyświetlane (np. w momencie wyjścia z edycji bazy danych pojawia się pytanie, czy zapisać wprowadzone zmiany).
dowolna geometria - Brak ograniczeń w opisie geometrii przekroju. Przekrój jest definiowany współrzędnymi punktów charakterystycznych. Współrzędne można edytować w tabeli oraz jako tekst w edytorze tekstowym (większa swoboda modyfikacji). Ten sposób wprowadzania danych jest uniwersalny, ale kłopotliwy, dlatego nie jedyny w programie EC2LAB.
odczyt geometrii - Geometrię przekroju można odczytać z pliku tekstowego.
typowe przekroje - Najczęściej stosowane przekroje zostały sparametryzowane. Z tym, że nie ma ograniczeń odnośnie proporcji przekrojów. Można np. zadać przekrój “teowy” z półką węższą od środnika (dla prefabrykowanej belki z miejscem na oparcie płyt prefabrykowanych).
kalkulator zbrojenia - Program posiada wewnętrzny kalkulator zbrojenia. Nie ma konieczności kłopotliwego przepisywania/kopiowania danych/wyników z zewnętrznego kalkulatora do pól edycyjnych programu EC2LAB. Zbrojenie można określić podając przekrój wyrażony liczbą (cm2) lub podając opis zastosowanych prętów (np. 2#12+1#16). Po wykonaniu obliczeń, pasujące nam średnice wybieramy z listy, na której są przedstawione prawidłowe zestawy prętów zbrojeniowych. Poszczególne pozycje na liście z pasującym zbrojeniem są posortowane wg trafności doboru przekroju. Prezentowany jest także procentowo stopień dopasowania pozwalający na szybki wybór optymalnych średnic prętów.
średnice prętów - Wewnętrzny kalkulator zbrojenia używa w obliczeniach prętów z zakresu określonego w oddzielnym okienku. W programie EC2LAB nie przeliczamy powierzchni zbrojenia dla wprowadzonej średnicy pręta - powierzchnię wybieramy z listy pasujących powierzchni przygotowanej przez program.
model betonu - Program umożliwia wybór modelu odkształcenia betonu (nieliniowy, parabola-prostokąt, bilinearny, prostokątny odpowiadający metodzie uproszczonej).
model stali - Program umożliwia wybór modelu odkształcenia stali (ze wzmocnieniem lub bez wzmocnienia).
edytowalna baza norm, betonów i stali - Program posiada bazę norm, betonów, stali. Można dowolnie zmieniać parametry, dodawać nowe pozycje, importować bazy innych użytkowników. Można, na przykład, dodatkowo ograniczyć odkształcenia stali (dla klasy stali C można aktualnie przyjmować odkształcenia na poziomie 0.9x7,5%!). W module do edycji bazy danych określamy także, czy dana pozycja będzie widoczna na liście wyboru w programie obliczeniowym. Jeśli np. wykonujemy obliczenia wg Eurokodów można włączyć jedynie pozycje zgodne z tą normą. Przewidziano generatory poszczególnych pozycji. Dla przykładu podając wytrzymałość na ściskanie program wyznaczy wszystkie pozostałe parametry betonu. Zachowana została pełna zgodność z tabelami zamieszczonymi w normie EC, łącznie z zaokrągleniami liczb. Pewne parametry obliczeń (współczynniki bezpieczeństwa, ograniczania odkształceń stali) są definiowane w opisie normy. Z tego wynika sposób wyboru np. wymiarowania dla sytuacji obliczeniowej wyjątkowej (wybieramy normę EC dla sytuacji obliczeniowej wyjątkowej). Aktualnie wg EC nie ma wprowadzonych ograniczeń na odkształcalność stali, w programie można jednak takie ograniczenie wprowadzić (np. 1%, tak jak to było we wcześniejszych normach).
rysunek - Kluczowe parametry obliczeń są prezentowane graficznie. Wystarczy zerknąć i już mamy kontrolę nad: definicją geometrii przekroju (rysunek jest w skali), oceną ekonomiczności i potencjalnych możliwości przekroju (stopień zbrojenia, odkształcenia stali i betonu).
odkształcenie betonu - Program prezentuje graficznie aktualny poziom odkształcenia betonu podając także wartości graniczne.
odkształcenie stali - Program prezentuje graficznie poziom odkształcenia stali. Zielonym kolorem oznaczono “zakres plastyczny” na wykresie odkształcenie-naprężenie.
stopień zbrojenia - Program prezentuje wyznaczony stopień zbrojenia z oznaczeniem minimalnego stopnia zbrojenia. Ponieważ przekroje mogą być w programie definiowane dowolnie, minimalny stopień zbrojenia jest wyznaczany zgodnie z teorią stanowiącą podstawę wyznaczania zbrojenia minimalnego. Program bazuje na nośności przekroju betonowego, bez uwzględniania zbrojenia. Minimalne warunki normowe spełniono przez przyjmowanie do obliczeń klasy betonu C25/30 (B30) lub wyższej. Dodatkowo można stosować zwiększenie (przełącznik “C+”) wytrzymałości betonu do obliczeń minimalnego stopnia zbrojenia (zazwyczaj beton na budowie jest mocniejszy niż wymagany w projekcie). Przyjmowany jest wzrost wytrzymałości betonu liniowo od 20% dla C12/15 (B15) do 5% dla C90/105 (B105).
wyniki pośrednie - Wszystkie wyniki cząstkowe i komunikaty dotyczące przebiegu obliczeń są prezentowane w okienku tekstowym. Można sprawdzić pośrednie obliczenia wykonywane przez program.
Wygląd programu można dostosować do własnych upodobań estetycznych. Jest możliwość wyboru z 41 styli (tzw. “skórek”).
Cennik programu BudKom EC2LAB
[A] | Program EC2LAB. Program może być użytkowany bezpłatnie na dowolnym komputerze z wpiętym kluczem sprzętowym do portu USB zakupionym razem z innym programem BudKom (dotyczy kluczy sprzętowych oznaczonych czterocyfrowym numerem dostępnych od 2009 roku). W e-mailu aktualizacyjnym DxfOczka3D znajduje się także link do programu EC2LAB. |
Program dostępny jest jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem internetu (nie jest wydawana płyta CD).
Program jest dostępny jedynie dla użytkowników programów autorskich BudKom - nie jest dostępny w sprzedaży.